Aktualności
Nawożenie truskawek po zbiorze owoców – nowe propozycje od producenta nawozów Fructus

Nie dla wszystkich plantatorów pogoda była w tym roku łaskawa. M.in. nad Lubelszczyzną przeszły gwałtowne burze połączone z ekstremalnie silnymi gradobiciami. Poskutkowały one zalaniem oraz uszkodzeniem mechanicznym upraw – przygotowanie roślin do zimy i wydania plonu w kolejnym sezonie w takich warunkach to potężne wyzwanie. Z pomocą przychodzi firma Fosfan, producent nawozów ogrodniczych Fructus, których zastosowanie daje dobre efekty nie tylko w standardowych warunkach uprawy, ale również właśnie w trudnych sytuacjach.

Plantacja po gradobiciu

Znajdujemy się na plantacji w miejscowości Chodel, gdzie rosną odmiany ‘Roxana’ i ‘Honeoye’. Wiosną zastosowaliśmy nawóz Fructus Vena Complex w dawce 300 kg/ha. Generalnie, wegetacja przebiegała bardzo poprawnie aż do potwornego gradobicia, które nastąpiło pod koniec czerwca. Truskawki zostały silnie uszkodzone, zbiory zakończone. Teraz zabiegamy wciąż o to, by maksymalnie zregenerować rośliny. Zamierzam wysiać tu nawóz Fructus Truskawka – mówił plantator Tomasz Ryniewski w rozmowie z Tomaszem Baczewskim, przedstawicielem Fosfan SA (producent nawozów Fructus).

Ocena pozytywna działań plantatora

Drugi doradca Fosfanu – Wacław Mazur przypomniał, że tak ulewne deszcze jakich doświadczyły lubelskie plantacje nie mogły nie wywrzeć negatywnego wpływu na zasobność gleby w której rosną truskawki. Część składników pokarmowych została z niej wypłukana, część wyniesiona z pola wraz z plonem. W takiej sytuacji koncepcję nawożenia późnoletniego i jesiennego oceniam pozytywnie. Rośliny muszą mieć  pokarm, by przetrwać nachodzące tygodnie i przygotować się do zimowli. Fructus Truskawka 5-5-15 pozwoli roślinom wzmocnić się i zaplonować obficie w kolejnym sezonie. Także cennym w tym kontekście produktem jest Fructus Truskawka Forte 9-9-16. Zwiększona dawka potasu pozwala lepiej  zabezpieczyć rośliny na wypadek wystąpienia zimowych chłodów – mówił W. Mazur.

Więcej na filmie

Rozmowę Tomasza Ryniewskiego z Tomaszem Baczewskim, podobnie jak komentarz Wacława Mazura, prezentuje poniżej załączony film. Na nim można także zapoznać się  kondycją truskawek w początkach sierpnia, a więc w niespełna półtora miesiąca po gradobiciu. Zapraszamy do obejrzenia tego właśnie materiału: