Porady
Zakładamy trawnik

Ładny i zadbany trawnik przy naszym domu to nie tylko miejsce towarzyskich spotkań połączone z placem zabaw dla dzieci i strefą relaksu niezbędną po ciężkim dniu pracy. To przede wszystkim wizytówka i powód do dumy dla tych, którzy o niego dbają. Aby przydomowy trawnik stał się oazą piękna i spełniał nasze oczekiwania, musimy poświęcić mu wiele uwagi. Powinniśmy też zdobyć podstawową wiedzę o jego zakładaniu i zróżnicowanych zabiegach pielęgnacyjnych.

 

więcej

Dobór nasion

Przy zakładaniu trawnika istotny jest dobór odpowiednich nasion uwzględniający jego przeznaczenie – dekoracyjny lub użytkowy, narażony na deptanie i eksploatację.

Przygotowanie podłoża

Decydując się na założenie trawnika, musimy dokładnie oczyścić podłoże z gruzu, resztek wapna murarskiego, kamieni itp. (dotyczy to głównie terenów po zakończeniu budowy domu), a jeżeli teren jest tzw. martwicą do głębokości 30 cm, należy go użyźnić, dodając substancje organiczne – co najmniej 5-centymetrową warstwę kompostu lub substratu torfowego. Najlepsze pod trawnik jest podłoże przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Niemniej ważnym elementem jest sprawdzenie odczynu gleby, można to zrobić za pomocą dostępnych w sprzedaży pH-metrów lub oddać glebę do analizy w stacji chemiczno-rolniczej. Odczyn powinien być lekko kwaśny: 5,5–6,5 pH. Gdy pH wynosi mniej niż 5,5, należy zwapnować (odkwasić) glebę, stosując wapno w formie węglanowej. Na glebach o pH 7,0–8,0 należy zastosować np. siarczan amonu w celu jej zakwaszenia. Badanie odczynu wskazane jest przed założeniem trawnika, jak również w trakcie użytkowania go, w rocznych odstępach.

Wierzchnią warstwę gleby należy przekopać na głębokość szpadla, wyrównać i podlać. Następnie poczekać około 2 tygodni w celu ustabilizowania gruntu. Powierzchnia pod trawnik musi być idealnie wyrównana i ubita. Należy jednak unikać nadmiernego utwardzania (np. za pomocą mechanicznych urządzeń wibrujących), ponieważ może to zniszczyć strukturę gleby, utrudnić kiełkowanie nasion i początkowy wzrost traw.

Przygotowywanie podłoża najlepiej zacząć późną jesienią, pozostawiając przekopaną ziemię w tej formie na okres zimowy. Po tym okresie, wczesną wiosną należy przystąpić do grabienia celem wyrównania podłoża.

ODCHWASZCZANIE

Po okresie stabilizacji gruntu możemy spodziewać się wschodów nasion chwastów pobudzonych do kiełkowania. Warto więc zastosować odchwaszczanie, najlepiej chemiczne, za pomocą dostępnych na rynku herbicydów. Herbicydy należy stosować ściśle według instrukcji podanej na opakowaniu. W przypadku użycia środków odchwaszczających musimy pamiętać, że do wysiewu nasion możemy przystąpić po upływie 3–4 tygodni.

WYSIEW NASION

Na kiełkowanie nasion ma wpływ przede wszystkim poziom wilgoci i temperatura (10–20°C), dlatego wysiew traw najlepiej rozpocząć w okresach: kwiecień–maj oraz sierpień – początek września. W tym czasie nie odnotowuje się upałów, a nocą występują obfite rosy. W pozostałych okresach powodzenie zasiewu jest w mniejszym lub większym stopniu uzależnione od sztucznego nawadniania. Bezpośrednio przed siewem podłoże wymaga wzruszenia na głębokości 2–3 cm (np. za pomocą grabi). Nasiona należy wysiewać w glebę o odpowiedniej wilgotności, tzn. w taką, która nie potrzebuje natychmiastowego intensywnego podlania. Silne podlewanie po siewie grozi przemieszczeniem się nasion, dlatego też dobrym terminem siewu jest okres po obfitych opadach deszczu.

Siew możemy wykonać ręcznie albo używając specjalnego siewnika. Nasiona powinno się podzielić na dwie równe porcje, a wysiew wykonać krzyżowo, pokrywając nimi teren dwukrotnie. Nasiona zaczną kiełkować, jeżeli zapewnimy im stały kontakt z wilgocią. Pozostawione na powierzchni gleby będą narażone na niekorzystne czynniki, takie jak żerujące ptaki i wiatr. Bardzo istotne jest zatem przykrycie nasion na głębokość ok. 1 cm przy pomocy sprężystych grabi o płaskich, rzadkich zębach. Na koniec całość można lekko zwałować, dzięki czemu ograniczy się odparowywanie wody z gleby i wymywanie nasion w razie ulewnego deszczu. W przypadku braku opadów należy systematycznie zraszać trawnik rano lub wieczorem.

NAWOŻENIE TRAWNIKA

W celu zasilenia i przygotowania idealnego podłoża pod trawnik polecamy doskonale zbilansowany w składniki pokarmowe nawóz Fructus Trawnik. Zapewnia on piękną zieleń traw przez cały okres ich wegetacji, a dzięki zawartości dolomitu stwarza korzystne warunki rozwoju systemu korzeniowego. Odpowiednio dobrane makro- i mikroskładniki stymulują wzrost, pobudzają krzewienie traw, zwiększając tym samym zwartość darni, co zapobiega pojawianiu się mchu, który niekorzystnie wpływa na wygląd naszych trawników.

Forma granulatu i właściwy dobór składników pokarmowych sprawiają, że Fructus Trawnik charakteryzuje się długotrwałym działaniem. Nawóz można stosować od wczesnej wiosny do końca lata zarówno do przygotowania podłoża, jak i do nawożenia pielęgnacyjnego. Zalecana dawka roczna wynosi 10–15 kg/100 m2, przy czym dawka jednorazowa nie powinna być większa niż 4 kg/100 m2. Przy zakładaniu trawników (przedsiewnie) powinniśmy zastosować około ⅓ dawki rocznej – nawóz należy wymieszać z glebą na głębokości do 15 cm.

Nawożenie należy przeprowadzić co najmniej 7 dni przed siewem nasion traw. Pozostałą część zastosować pogłównie po koszeniach pielęgnacyjnych trawnika, równomiernie rozsiewając nawóz.

KOSZENIE TRAWNIKA

Koszenie należy przeprowadzać systematycznie, tak aby trawa nie miała więcej niż 6–8 cm. Optymalna wysokość trawników przydomowych powinna wynosić około 3,0–3,5 cm. Świeżo skoszony trawnik jest bardzo wrażliwy na suszę, dlatego w przypadku braku opadów powinno się go podlewać. Wygląd trawnika zależy bardziej od częstotliwości niż od wysokości koszenia, w związku z tym warto kosić wyżej i częściej niż niżej i rzadziej.

PODLEWANIE TRAWNIKA

Podlewanie trawnika zależne jest w dużej mierze od warunków pogodowych, wieku i rodzaju trawnika oraz podłoża, na którym został założony. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie intensywnego wzrostu traw, tj. w maju i sierpniu. Trawnik należy bezwzględnie podlewać, gdy warstwa gleby wyschnięta jest na głębokość 3 cm. Podczas upalnych dni nie należy podlewać trawnika między godziną 9 a 17, gdyż możemy spowodować osłabienie wzrostu lub poparzenie blaszek liściowych. Lepiej nawadniać rzadziej i obficiej niż często a słabo, ponieważ wielokrotne stosowanie niskich dawek powoduje, że rośliny są słabe i wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę. Należy także pamiętać, iż mniejszą szkodę naszym trawnikom wyrządzi lekkie przesuszenie aniżeli nadmiar wody.

WALKA Z MCHEM

Niepożądanym gościem na naszym trawniku jest z całą pewnością mech. Jego pojawianiu się zapobiega stosowanie nawozu Fructus Trawnik, dzięki któremu trawy tworzą zwartą darń. Poza tym ważna jest również profilaktyka i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak: utrzymanie odpowiedniego pH (niezbyt kwaśnego), areacja trawnika, niedopuszczenie do zbytniej wilgotności – szczególnie w miejscach zacienionych – a także regularne koszenie na jednakową wysokość (nie za nisko).

Do pielęgnacji trawnika polecamy:

 Fructus TRAWNIK | 2,5kg | 5kg | 10kg | 25kg

Fructus TRAWNIK
| 2,5kg | 5kg | 10kg | 25kg |

Trawnik Premium
| 10 kg | 25 kg |

Fructus TRAWNIK JESIENNY
| 5kg | 10kg | 25kg |

Porady FRUCTUSA – Antymech

Do walki z mchem polecamy:

Fructus ANTYMECH | 5kg | 10kg | 25kg |

Fructus ANTYMECH
| 5kg | 10kg | 25kg |