Uprawa warzyw
Warzywa cebulowe

Do warzyw cebulowych należą rośliny takie jak: cebula zwyczajna, por i czosnek, które zapewniają nam naturalną ochronę przed wirusami i bakteriami, wzmacniają organizm i podnoszą odporność. Poza bogatymi właściwościami leczniczymi mają one również niepowtarzalny smak i są składnikami wielu popularnych dań. Warzywa cebulowe nie mają dużych wymagań klimatycznych, jednak stosunkowo wysokie wymagania glebowe.

 

więcej

Cebula zwyczajna

Cebula jest rośliną o słabym systemie korzeniowym. Jej korzenie przybyszowe w liczbie około 20–25 sztuk dochodzą do głębokości 20 cm, stąd też roślina ta stawia duże wymagania glebowe (zwłaszcza gdy uprawiana jest z siewu bezpośredniego). Nie lubi gleb zlewnych, zimnych i kwaśnych. Dobrze plonuje na glebach torfowych o pH 5,5–6,5. W przypadku zbyt kwaśnego odczynu należy wapnować glebę co najmniej rok przed jej uprawą (cebula źle znosi bezpośrednie wapnowanie). Wskazane jest uprawianie cebuli na oborniku zastosowanym jesienią. Cebula ma duże wymagania pokarmowe. Jest wrażliwa na zasolenie i nadmiar chlorków. Słaby system korzeniowy powoduje gorsze pobieranie składników z gleby. Zawartość makroelementów w glebie (mg/dm3) powinna wynosić: 120–160 N, 60–80 P, 175–250 K, 60–80 Mg, 1000–1500 Ca. Fosfor decyduje o tempie wzrostu rośliny, a jego niedobór opóźnia dojrzewanie. Niedobór potasu powoduje, że cebula gorzej się przechowuje. Zbyt późne nawożenie azotem lub przenawożenie tym składnikiem skutkuje również pogorszeniem zdolności do przechowywania. Ważne w uprawie cebuli jest dostarczenie odpowiedniej ilości siarki (m.in. wpływa na jej smak), miedzi (zapobiega występowaniu cienkiej i odpadającej łuski) i manganu (brak powoduje skręcanie szczypioru) i cynku (karłowacenie roślin). Wszystkie te pierwiastki zawarte są w nawozach wieloskładnikowych Fructus Ogrodnik i Fructus Plantator produkowanych przez firmę Fosfan.

Por

Roślina o silnym systemie korzeniowym i dużych wymaganiach wodnych. Uprawiany z siewu bezpośredniego wymaga gleb niezasklepiających się, próchnicznych i strukturalnych o dużej pojemności wodnej. Optymalna zawartość składników pokarmowych w glebie (mg/dm3) powinna wynosić: 70–120 N, 60–80 P,175–225 K, 44–65 Mg, 1000–1500 Ca. Nawozy wieloskładnikowe, np. Fructus Ogrodnik, należy stosować przed siewem lub sadzeniem (z rozsady) roślin, mieszając równomiernie z podłożem na głębokości około 15 cm.

Czosnek

Posiada słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego ma duże wymagania co do gleby, zawartej w niej próchnicy, składników pokarmowych, a przede wszystkim wody. Szczególnie dużo wody potrzebuje w maju i czerwcu. Nie lubi gleb zlewnych, gliniastych lub zbyt lekkich i piaszczystych. Na glebach lżejszych dobre plony osiąga się po zastosowaniu obornika. Nawozy mineralne należy tak stosować, aby zawartość (mg/dm3) składników w glebie wynosiła: 80–100 N, 50–70 P, 150–200 K, 55–75 Mg i 1000–1500 Ca. Nawozy wieloskładnikowe, np. Fructus Ogrodnik, w uprawie czosnku należy stosować wiosną przed sadzeniem w ilości około 10–15 kg/100 m2 (w zależności od zawartości w glebie składników pokarmowych).  

DO UPRAWY WARZYW CEBULOWYCH POLECAMY:

Plantena Max
| 25 kg |